wtorek, 12 kwietnia 2016

Z cyklu: "Ciekawe miejsca" - Cerkiew św. Mikołaja w Hrebennem

Kolejne ciekawe miejsce na trasie moich podróży. Tym razem zatrzymamy się na chwilę przy położonej nad samą granicą Polsko - Ukraińską cerkwi św. Mikołaja w Hrebennem. Odwiedziłem ją kilkakrotnie podczas moich wycieczek po Roztoczu Wschodnim i nadal często wracam z wielkim sentymentem do tego miejsca.
Drewniana cerkiew p.w. św. Mikołaja w Hrebennem wybudowana została w roku 1697 (chociaż część źródeł datuje powstanie świątyni na rok 1600 lub 1685) w konstrukcji zrębowej, przebudowana w roku 1797 kiedy to dostawiono babiniec. Jest budowlą trójdzielną, wszystkie trzy części cerkwi są trójkondygnacyjne wzniesione na planach kwadratów nakrytych ośmiobocznymi kopułami na wysokich bębnach, które wieńczą latarnie. Poszczególne kondygnacje budowli oddzielają dość szerokie okapy. Dach pokryty jest gontem. Środkowa część cerkwi – nawa – jest zarówno szersza jak i wyższa zarówno od prezbiterium jak i babińca. Za prezbiterium znajduje się pojedyncza, czworoboczna zakrystia, dobudowana najprawdopodobniej na przełomie XVIII i XIX wieku.
Wewnątrz cerkwi zachowała się część dawnego ikonostasu pochodzącego z przełomu wieku XVII i XVII. Na  ścianie tęczowej (oddzielającej nawę od prezbiterium), umieszczono przedstawienia: Chrystusa Pantokratora, dwunastu apostołów i Matki Bożej Orantki. Ikony Chrystusa Nauczyciela i Matki Boskiej Hodegetrii ze starego ikonostasu, znajdują się w ołtarzach bocznych. W 2001 r. w cerkwi zamontowano pełny ikonostas pochodzący z XVII-XVIII z ikonami, malowanymi na deskach.
Obok cerkwi znajduje się wzniesiona w końcu XVIII wieku dzwonnica o konstrukcji słupowo – ramowej z nadwieszoną izbicą. Przykryta jest namiotowym dachem. Na cmentarz przycerkiewny wiedzie bramka w ogrodzeniu z początku XIX wieku, na którym z pośród nagrobków wyróżnia się krzyż z przełomu XVIII i XIX wieku. Obok bramki znajduje się współczesny krzyż upamiętniający 1000-lecie chrztu Rusi.

Położona na wzniesieniu, (z którego rozciąga się piękny widok na przejście graniczne Hrebenne – Rawa Ruska) otoczona starymi lipami cerkiew od 1965 roku jest kościołem rzymskokatolickim, chociaż służy również ludności greckokatolickiej.
Warto odwiedzić to miejsce chociażby przy okazji wyjazdu do Lwowa, skąd od przejścia granicznego w Hrebennem jest ok. 60 km. 

Położenie:
Miejscowość: Hrebenne; Gmina: Lubycza Królewska; Powiat: tomaszowski; Województwo: lubelskie;

Bibliografia:
Artur Pawłowski – „Roztocze Polskie i Ukraińskie – Przewodnik” – Pruszków 2009
Grzegorz Rąkowski – „Polska Egzotyczna – część II” – Pruszków 2012
Paweł Wład – „Roztocze Puszcza Solska” - tom 4 – „Roztocze Wschodnie – Przewodnik” – Rzeszów 2009
nnem.

Strony internetowe:
http://www.roztoczewita.pl
http://www.gbplubycza.cal24.pl


Zapraszam do wspólnego zwiedzania Roztocza i innych ciekawych zakątków Lubelszczyzny!


1 komentarz:

  1. Piękna, gratulacje dla gospodarzy lokalnych za dbanie o rzeczy niepospolite.

    OdpowiedzUsuń