poniedziałek, 11 stycznia 2016

Trasa Turystyczna w Bastionie VII w Zamościu zimą

Bastion VII w Zamościu zimą - fot. Tomasz Banach
Zimą (i nie tylko) polecam zwiedzanie Trasy Turystycznej w Bastionie VII w Zamościu. Jest to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych miasta. 
Trasa Turystyczna w kurtynie i bastionie VII istnieje już od lat 80 XX wieku i pozwala zainteresowanym zajrzeć do wnętrza zamojskiej twierdzy. Wiedzie przez galerie strzeleckie i kazamaty. Zaczyna się od zejścia poterną (pochylnią) po środku dawnego wału kurtyny. Poterna łączyła twierdzęze stojącym w fosie kojcem (kojec służył głównie do obrony fosy), a także z połozoną po drugiej stronie fosy lunetą. Dalej trasa prowadzi galerią strzelecką w kurtynie. Każda cela galerii posiadała kiedyś kolebkowe sklepienia, obecnie w dużej mierze zastąpione żelbetonowymi płytami. Po około 150 metrach, schody prowadzą w dół pochylni łączącej Nadszaniec i Kazamatę Północną Bastionu VII.  
Galeria strzelecka w kurtynie -
fot. Tomasz Banach
Kazamaty powstały przez połączenie  murem orylonu (czyli ucha) bastionu z kurtyną. W kazamacie znajdują się repliki armat ustawione w dwóch dużych oknach strzeleckich. Ogień artyleryjski był stąd prowadzony wzdłuż muru kurtyny. Po przeciwnej stronie od okien zachowały się pozostałości kominka, a w sklepieniu otwór wentylacyjny. Następnie korytarz prowadzi do galerii strzeleckich w czołach bastionu VII, po czym sprowadza odwiedzających do Kazamaty Południowej, zwanej Wielką. Jest to największe pomieszczenie jakie istniało w zamojskiej twierdzy. Ma około 300 m2 powierzchni, 2 strzelnice artyleryjskie, dwa kominki i trzy otwory wentylacyjne w sklepieniu. Znajdują się tu bardzo ciekawe plansze z reprodukcjami grafik autorstwa Jana Pawła Lelewela, ukazującymi Zamość w pierwszej połowie XIX wieku. W Kazamacie wielkiej odbywa się wiele imprez kulturalnych i koncertów. Poprzez pochylnię i kilka schodków można dostać się do galerii strzeleckiej w kurtynie, łączącej Nadszaniec i Starą Bramę Lwowską. Po przejściu 50 m trasa kończy się przy bramie i "Celi Łukasińskiego". Po zakończeniu zwiedzania trasy turystycznej warto zapoznać się z ekspozycją replik mundurów w budynku Nadszańca.*
Trasę Turystyczną można zwiedzać codziennie w sezonie zimowym. Wejścia dla turystów indywidualnych (z przewodnikiem w cenie biletu) o godzinie 12 - ej. Wejścia dla grup zorganizowanych (nie posiadających przewodnika po mieście Zamościu)  w godz. od 9-ej do 17-ej po wcześniejszej rezerwacji i wykupieniu dodatkowej opłaty przewodnickiej.
* informacje o Trasie Turystycznej w Bastionie VII zaczerpnięte z przewodnika "Zamość Perła Europy Wschodniej" autorstwa Dominiki Lipskiej.
Plateau  Bastionu VII - fot. Tomasz Banach
Na plateau Bastionu VII można skorzystać z dodatkowych atrakcji w postaci strzału z armaty oraz wybicia dukata Stefana Batorego. Po szkoleniu puszkarskim adepci strzelania z armaty uzyskują "Patent Puszkarza" uprawniający do strzelania z broni artyleryjskiej na terenie całej Europy :). Warto także wspiąć się na dach Nadszańca i z tarasu widokowego obejrzeć panoramę Zamościa.
W sezonie zimowym w godz. od 13 do 14 (od wtorku do niedzieli) nasze Stowarzyszenie Turystyka z Pasją zaprasza do zwiedzania Wystawy "Koronki, tiurniury, aksamity..." - kostiumy i stroje historyczne od końca wieku XVI do końca wieku XX w lok. nr. 22 na I piętrze w Nadszańcu.

Bilety na Trasę Turystyczną i Taras Widokowy do nabycia w Nadszańcu
Więcej o Trasie Turystycznej w Bastionie VII
znajdziesz na stronach internetowych: 

 

2 komentarze:

  1. Zamosc zawsze chetnie odwiedzam, rowniez zima, ale w bastionie jeszcze nie bylam wiec dziekuje za inspiracje. A po zwiedzaniu obowiazkowo degustacja regionalnej kuchni w podziemiu na rynku :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam na zwiedzanie Trasy Turystycznej w Bastionie VII i innych atrakcji Perły Renesansu. Przewodnicy z Pasją w strojach historycznych z przyjemnością przybliżą Pani historię, zabytki i legendy Zamościa.

      Usuń