Pałac Zamoyskich w Klemensowie |
W sobotnie, listopadowe przedpołudnie uczestniczyliśmy w wyjazdowym szkoleniu dla przewodników w Klemensowie zorganizowanym przez Koło Przewodników Terenowych PTTK Oddział Zamość im. Róży i Jana Zamoyskich w Zamościu. Tematem szkolenia była postać Maurycego Klemensa Zamoyskiego XV Ordynata. Mielismy także możliwość obejrzenia pałacu (z zewnątrz) i zapoznania się z jego niezwykle ciekawą historią opowiadaną przez dra Jacka Feduszka.
Pałac Zamoyskich w Klemensowie to miejsce magiczne. Tak pisze o pałacu i parku w swoim przewodniku "Roztocze - Puszcza Solska" (Tom III) Paweł Wład: "Okazały, murowany pałac w Klemensowie wybudował w latach 1744-46 Tomasz Antoni Zamoyski, na życzenie swej żony Anieli Teresy z Michowskich. Pierwotnie była to budowla późnobarokowa, wg proj. Jerzego de Kawe i Andrzeja Bema. Prace budowlane nadzorował włoski budowniczy Jan Columbani. W 1 połowie XIX wieku przebudowany wg proj. Henryka Ittara (ok. 1814 r.) i Henryka Marconiego (1827-32). Początkowo pełnił funkcję letniej rezydencji Zamoyskich, po 1809 r. służył jako rodowa siedziba ordynatów. Zamoyscy mieszkali w pałacu do 1941 roku, kiedy to obiekt przejeli Niemcy i urządzili w nim szpital oraz zamknięty ośrodek wypoczynkowy. Wówczas to ostatni ordynat Jan Zamoyski z rodziną przeniósł się do Zwierzyńca. Po wojnie w pałacu utworzono Dom Dziecka, prowadzony przez siostry franciszkanki, później część obiektów przeznaczono na Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych.
Grupa szkoleniowa przed pałacem |
Pałac otoczony jest rozległym parkiem angielskim o imponującej powierzchni przeszło 100 ha. Rosną w nim zarówno pomnikowe okazy drzew, jak i gatunki egzotyczne, np. magnolia złocista, orzech czarny czy surmia pospolita. W parku znajduje się klasyczna oranżeria (dawniej kościół) z ok 1813 r., wg. proj. Henryka Ittara, a także zespół XIX-wiecznych oficyn i zabudowań gospodarczych.
Obecnie pałac w Klemensowie jest nieużytkowany i powoli popada w ruinę. Miejmy nadzieję, że uda się go uratować. Podczas wizyty została odczytana i podpisana przez uczestników szkolenia petycja do władz w sprawie podjęcia działań konserwatorskich mających na celu odpowiednie zabezpieczenie zespołu pałacowo - parkowego.
Dr. Jacek Feduszka przybliżył nam postać wybitnego patrioty, wskrzesiciela Niepodległej Polski, hrabiego Maurycego Klemensa Zamoyskiego XV Ordynata (1871 - 1939), nietuzinkowego polityka, dyplomaty i mecenasa kultury. Więcej o Maurycym przeczytacie w artykule "Historie z Pasją" w 13 numerze Nowego Kuriera Zamojskiego. Postaram się również wrócić do jego osoby w oddzielnym poście na moim blogu.
Nieco zmarznięci, ale nadal żądni wiedzy przenieśliśmy dalsza część szkolenia do przytulnych wnętrz Restauracji "Klemens", gdzie Kol. Maria Rzeźniak przybliżyła nam postać Maurycego Zamoyskiego jako mecenasa kultury i sztuki.
Dziękujemy Kołu Przewodników za zaproszenie.
Więcej zdjęć ze szkolenia - TUTAJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz