wtorek, 17 listopada 2015

Otwarcie Wystawy Szlakiem Skamieniałych Drzew

Materiały promujące wystawę i
Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach
Wczoraj (16 listopada) w Fortecznym Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu (Luneta) odbyło się otwarcie wystawy "SZLAKIEM SKAMIENIAŁYCH DRZEW" zorganizowanej przez Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu oraz Informację Turystyczną w Lubyczy Królewskiej. 
Na wystawie można oglądać fragment zbiorów skamieniałych drzew, które na co dzień eksponowane są w  Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach. Zarząd Stowarzyszenia Turystyka z Pasją oczywiście uczestniczył w tym wydarzeniu.
Spotkanie otworzyła Pani Dyrektor CITiH w Zamościu Joanna Liberadzka - Duras witając przybyłych gości. Następnie głos zabrała Pani Jadwiga Pizun z Informacji Turystycznej w Lubyczy Królewskiej, która przedstawiła bardzo ciekawą prezentację dotyczącą historii wsi Siedliska, Muzeum Skamieniałych Drzew omawiając interesujące eksponaty tam zgromadzone. Znalazł się tam także mój osobisty akcent, gdyż w prezentacji znalazło się kilka zdjęć mojego autorstwa. Następnie walory gminy Lubycza Królewska przybliżał nam Pan Sekretarz Gminy Marek Kellner. Odbyło się także losowanie nagród w postaci małych fragmentów skamieniałych drzew. Dla uczestników spotkania organizatorzy zorganizowali słodki poczęstunek, który był ostatnim punktem dzisiejszej imprezy.
Fragment skamieniałego drzewa
Skamieniałe drzewa, to jedna z ciekawszych osobliwości powiatu tomaszowskiego. Największe skupisko tych fenomenów natury znajduje się w okolicach miejscowości Siedliska, gdzie ich śladem wytyczono dwukilometrową ścieżkę edukacyjną "Szlakiem Skamieniałych Drzew".  W izbach muzeum w Siedliskach można oglądać resztki pni macedońskich drzew do powstania których doszło w wyniku erozji i rozmycia poziomu piasków neogeńskich (mioceńskich). Drzewa te, to rosnące w ciepłym klimacie wczesnego neogenu (karpatu) cypryśniki z rodzaju Taxodioxylon. Ich pnie transportowane były na teren jeziornego zbiornika i osadzane tworząc nagromadzenia. Z czasem uległy skamienieniu tworząc nawet pokłady węgla brunatnego. Transgresja morza paleogeńskiego (mioceńskiego) rozmyła częściowo pokłady nagromadzonych pni przenosząc je do płytkowodnych piasków. W tym też czasie doszło do nasycenia resztek pni krzemionką. W wyniku późniejszych procesów wietrzenia, a także m.in.  działalności lądolodu w czwartorzędzie (plejstocenie), resztki skrzemieniałych pni zostały rozprzestrzenione na obszarze Roztocza. Ich znaleziska, opisywane już przez J. Długosza, a później przez S. Staszica, są geologicznym unikatem w skali światowej.* 
Fragmenty skamieniałych drzew
*Informacje o skamieniałych drzewach zacytowałem na podstawie folderu: "Kamienny las na Roztoczu".

Wystawę "SZLAKIEM SKAMIENIAŁYCH DRZEW" można oglądać codziennie w od 16 listopada do 16 grudnia 2015 roku w godzinach 9:00 - 17:00 w Fortecznym Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu ul. Łukasińskiego 2E


Wstęp na wystawę jest
BEZPŁATNY

Więcej zdjęć z otwarcia wystawy można obejrzeć: TUTAJ



  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz