czwartek, 21 listopada 2024

Prelekcja "Wokół Księgozbioru Klemensowskiego" i przekazanie Kodeksu Praw Sądowych w Książnicy Zamojskiej

 

Z Dyrektorem Książnicy Zamoyskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego Piotrem Bartnikiem

Dzisiaj miałem przyjemność wysłuchać prelekcji bibliotekarzy Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego pt. "Wokół księgozbioru Klemensowskiego" - "Księgozbiór rodziny Zamoyskich" Magdaleny Misztal i "Znane i nieznane - ekslibrisy w Księgozbiorze Klemensowskim" Teresy Sawczuk. 

Woluminy ze Księgozbioru Klemensowskiego - fot. Tomasz Banach

Była to również okazja do przekazania w imieniu Henryka Grześkiewicz i Kierownika  Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Jerzego Piotrowskiego, na ręce Dyrektora Książnicy Zamojskiej Piotra Bartnika dwóch egzemplarzy pięknie wydanego reprintu Zbioru Praw Sądowych X Ordynata na Zamościu Andrzeja Zamoyskiego. Niech służą dobrze czytelnikom Książnicy.

wtorek, 5 listopada 2024

Podsumowanie października - zapraszamy do skorzystania z naszych usług przewodnickich!

Pilotowana przeze mnie wycieczka do Kazimierza Dolnego - fot. Tomasz Banach

Czas podsumować kolejny miesiąc naszej turystycznej przygody. Październik, to dla nas, wbrew temu  co niektórzy twierdzą, szczyt jesiennego sezonu turystycznego. W tym jednym z najpiękniejszych miesięcy w Zamościu i na Lubelszczyźnie oprowadziliśmy 522 przesympatycznych, a co najważniejsze zadowolonych turystów (co daje nam łączną ilość równie zadowolonych 4602 uczestników naszych wycieczek). Czy uda nam się dociągnąć do 5000? To zależy tylko od Was. 

Z góry widać najlepiej - fot. Tomasz Banach

Były wycieczki po Zamościu i Roztoczu, były warsztaty artystyczne organizowane wspólnie z mistrzynią w swoim fachu Agata Piwko z Pracownia rękodzieła "Agaart" warsztaty i rękodzieło Zamość połączone ze zwiedzaniem. Były również wyjazdy na pilotaż., który daje nam wiele wspaniałych doznań turystycznych.

Podczas warsztatów w Regionalnym Muzeum Cebularza - fot. Tomasz Banach

Oczywiście słowo "były" nie oznacza, że kończymy sezon turystyczny! Wręcz przeciwnie! Nadal czekamy na Was każdego dnia przez cały rok... Zapraszamy na wspólnie spędzone chwile z ciekawymi opowieściami w cudownych klimatach Naszej Magicznej Krainy.

Na Trasie Turystycznej w Bastionie VII

Ps. Jeżeli macie ochotę skorzystać z naszych usług przewodnickich lub pilockich w nadchodzącym sezonie turystycznym 2025, to zachęcamy do wcześniejszych rezerwacji, bo kalendarz, ku naszemu niezmiernemu zadowoleniu zapełnia się bardzo szybko! Rezerwacje usług pod nr tel: 693 879 958 lub mailowo: turbanwycieczki@gmail.com Więcej informacji na www.tur-ban.pl Zapraszamy!

 

piątek, 1 listopada 2024

XVIII Kwesta na rzecz odnowy zabytków na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu

 

Podczas tegorocznej kwesty - fot. Bogdan Cabaj

Tradycją stał się już fakt, że wraz z żoną Anną uczestniczymy w organizowanej corocznie przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu i Parafię Katedralną kweście na rzecz ratowania zabytków cmentarnych. W tym roku również nie mogło nas zabraknąć wśród kwestarzy. 

Każda złotówka się liczy - fot. Anna Banach

Cmentarze to nie tylko miejsca wiecznego spoczynku naszych doczesnych szczątków, oraz miejsce w którym kultywujemy pamięć o naszych bliskich i dalszych zmarłych, ale również przepiękna galeria sztuki, która ma nam pomagać w kultywowaniu tej pamięci. To często również świadectwa minionego życia, statusu społecznego, bogactwa, pochodzenia oraz przekonań osób spoczywających pod pięknymi nagrobkami. To także budowle cmentarne takie jak kaplice, mauzolea i cała infrastruktura, którą tworzyli ludzie, po to by upamiętnić innych. ważnych dla nich osobowości.

Z Prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem - fot. Jadwiga Hereta
Cmentarze, to również ogromne dziedzictwo kulturalne i artystyczne o które mamy obowiązek zadbać i pozostawić je dla przyszłych pokoleń. Dlatego tak ważny jest cel tej kwesty. Ratowanie tego co pozostawili dla nas nasi przodkowie. Zadbanie o to, o co sami tam spoczywający zadbać już nie mogą. Cieszę się niezmiernie, że od lat zbiórka gromadzi na cmentarzu tak wielu ludzi dobrej woli. Działaczy kultury, społeczników, harcerzy, przewodników turystycznych... i wielu wielu innych. Ale jeszcze bardziej cieszy mnie ofiarność osób, które dzielą się swoim często przysłowiowym "wdowim groszem", po to by aktywnie włączyć się do akcji. W tym roku po raz kolejny udało się zebrać rekordową kwotę dzięki której uratowane zostaną następne zabytki sztuki sepulkralnej. DZIĘKUJEMY!