Zamojska Synagoga - fot. Turystyka z Pasją |
Wczoraj (27 stycznia) w Zamojskiej Synagodze uczczono obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu, ustanowiony w rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz – Birkenau. Podczas uroczystości czytano wspomnienia Kurta I. Lewina pt. „Przeżyłem – Saga św. Jura spisana w roku 1946”. Książka ta jest zbiorem autentycznych przeżyć autora, wówczas młodego żydowskiego chłopca, syna rabina lwowskiej synagogi, który boryka się z codziennymi trudami zarówno okupacji radzieckiej jak i hitlerowskiej. Tłem tych tragicznych wydarzeń, są tereny nam bliskie, nie tylko geograficznie, ale i kulturowo, duchowo. Opisuje on Lwów, Żółkiew, Rawę Ruską, czy jeszcze bliżej położona nazistowska „fabryka śmierci” w Bełżcu, do której dzień i noc ciągnęły transporty więźniów z całej Europy. Autorowi udało się doczekać końca wojny, a w ocaleniu pomogli mu grekokatolicy ze Lwowa w tym Andrzej Szeptycki metropolita lwowski i jego brat, którzy pomogli mu ukryć się w klasztorach o.o. studytów.
Zaproszeni Goście podczas czytania wspomnień - fot. Turystyka z Pasją |
W czytaniu udział wzięli zaproszeni goście: Pan Prezydent Andrzej Zastąpiło, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość Pani Małgorzata Bzówka, Dyrektor Liceum Plastycznego im. Bernardo Morando w Zamościu Pani Marzena Tadeusz wraz z uczennicą tego liceum Dominiką Bober oraz nasza Prezes Stowarzyszenia Turystyka z Pasją Dominika Lipska.
Uroczystości w synagodze uświetnił występ solistek, uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskego w Zamościu: Mai Świder (skrzypce), Marty Woś (altówka), Anny Marii Vidal Farion (skrzypce), Łucji Kiełbińskiej (skrzypce), Diany Śliwińskiej (klarnet) oraz Sylwii Molas (wiolonczela). Utwory muzyki poważnej wykonane podczas koncertu doskonale wkomponowały się w charakter i klimat wczorajszej uroczystości.
Poddane renowacji fragmenty Tory - fot. Turystyka z Pasją |
Na spotkaniu wyeksponowano, po raz pierwszy po renowacji, zachowane fragmenty Tory pochodzące z zamojskiej synagogi na Nowym Mieście. Prace nad przywróceniem ich świetności przeprowadził zespół konserwatorski z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Te unikatowe eksponaty zostały przekazane Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i okazjonalnie będą eksponowane w Zamojskiej Synagodze. Bardzo cieszy fakt, że zostaną one udostępnione szerszej rzeszy turystów i osób odwiedzających to miejsce. Organizatorem uroczystości było Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowsiego. Pyszną kawę i słodki poczęstunek dla uczestników przygotowała Kawiarnia Galicya Cafe.
Byłam, słuchałam, podziwiałam...
OdpowiedzUsuń